Významné ostrovy

Kuba

Ostrov Kuba tvoří přibližně 4 000 malých ostrůvků, z nichž jedním typem je Isla (mají přírodní zdroj pitné vody) a dalším typem jsou ostrovy Caya, ty přírodní zdroj nemají. Hlavní město Havana, které je také zapsáno na seznamu UNESCO, je právem přezdíváno jako "Paříž Karibiku." Patří mezi velmi navštěvovaná místa a zajisté si zaslouží náš obdiv. Při zaznění ostrova Kuby se nám ale kromě Havany jistě vybaví i další symboly, které jsou s tímto ostrovem spojeny. Kromě světoznámého kubánského rumu a doutníků by nám měly vytanout na mysli i další symboly Kuby - pták Tocororo a bílý květ mariposa.

          Divadlo v Havaně                                                         Akademie věd na Kubě

Divadlo v Havaně 

                                       květ mariposa                                               Tocororo     

                                                                               

 

Hispaniola

Ostrov Hispaniola je rozdělena na dva územní celky - Haiti a Dominikánská republika. Hispaniola je často sužována přírodními katastrofami, především hurikány. A nyní si povíme něco více o samotné Dominikánské republice. Její hlavní město Santo Domingo je pro turisty velkým lákadlem. Velkou výhodu zde mají turisté se znalostí španělštiny, jelikož je to úřední jazyk. Měnou Dominikánské republiky je dominikánské peso, které má 100 centavů.  Kromě klasických dopravních prostředků se můžete pohybovat také metrem, které v Santu Domingu funguje od roku 2009. Co se týče stravování, setkáte se tu například se smaženými banány a se známou dominikánskou kávou. Můžete se těšit nejen na vysoké teploty, které v srpnu dosahují až 34°C, ale také jistě oceníte krásnou přírodu. V Dominikánské republice naleznete 19 národních parků, 15 přírodních rezervací, 9 chráněných území a mnoho dalšího.

Santo Domingo

 

   panenky v Dominikánské republice                                                     pláž v Costa Dorada

Jamajka

Jamajka je největším anglicky mluvícím ostrovem v Karibiku, na kterém si přijdou na své nejen příznivci reggae rytmů, ale i gurmáni, kteří rádi ochutnávají cizokrajné speciality. Kromě tradičního jerk food, neboli sušeného masa, zde narazíte také na breadfruit, což je jamajské ovoce, bammies, lívanečky z brambor, nebo callaloo, což je druh špenátu. Při jízdě autem, které si můžete zapůjčit, je důležité dávat si pozor na jízdu vlevo, nebo je tu například možnost vnitrostátních aerolinek. Zaplatit zde můžete jamajským dolarem a rozhodně byste neměli minout hlavní město Kingston a krásné vodopády Y. S. Falls. Zvláštním náboženským hnutím, které je s Jamajkou spojeno je rastafariánství, které v sobě spojuje různé náboženské prvky a jeho vyznavači věří, že jejich mesiáš je zavede do zaslíbené země Zion, kterou je Afrika. Světoznámým představitelem je Bob Marley a jeho reggae hudba. Etiopské barvy (čevrená, žlutá a zelená) a dredy patří mezi symboly rastafariánů.

Pokrmy

                 jerk food                                                      bammies

 

                             breadfruit                                                                 callaloo

 

Y. S. Falls

Rastafariánství

                      Rastafarián                                                            Bob Marley

 

            Etiopie - trikolora

Portoriko

Název tohoto ostrova pochází z Puerto Rico, neboli bohatý přístav. Měnou je americký dolar a domluvíte se zde jak španělsky, tak i anglicky, ale preferována je španělština. Od roku 2005 tu funguje metro. Ekonomika Portorika je závislá na zemědělství a vyváží se  například káva nebo banány. Celoročně se tu setkáte s vysokými teplotami, které se pohybují okolo 24 - 30°C. Zajímavým živočichem žijícím v Portoriku je žába "coquí".